Sarolta grófnõ, (Pécs, 1856. október 16.) Budapest, 1928. június 15.); férje: (Budapest, 1890. március 2.) Fürst Chlodwig Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst (1948. január 1. - 1929. január 8.)
(férjének a második házassága)
Princess Stephanie zu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst [2]
Prefix Princess
Born 7 Jan 1892 , Merano, Bolzano, Italy Find all individuals with events at this location [2]
Gender Female
Died 15 May 1894 , Zsigmondháza, Veszprém Megyé, Hungary Find all individuals with events at this location
III. György (Pozsony, 1818. december 3. - Budapest, 1883. március 29.) országbíró, tárnokmester, Baranya fõispánja, fõrendház és királyi Kuria elnöke, neje: Valpo Slavonia 2. neje: Prandau-Hilleprand Freiin Stephanie (Eszék, 1832. december 6. - Mosdós, 1914. augusztus 5.)
Aztán elõkereste a kaliba vendégkönyvét, melybe a turisták a nevüket írják. Ott következett a felséges asszony aláírása a rendes turista-rovatban, nem is külön lapon, hanem sor szerint, valami brünni tanító és potsdami iparos neve után: Elisabeth, Kaiserin von Oesterreich, plajbászszal írva, amit egy ismeretlen kéz barbár loyalitása utóbb fakó színû tintafestékkel rajzolt felül, hogy konzerválja, holott elrontotta. A német aláirás alatt egy második következett, ugyanazok a nõies vonások, ugyanaz a fekvése és rajza a betüknek, de magyarul: Erzsébet Magyar Királyné.
Itt a plajbász vonalai érintetlenek, a császárné német tisztelõje ezt nem tintázta be, nyilván mert nem értette a magyar szókat."[20]
„Majd a két palota-hölgy s az udvari tiszt német aláírása és a gasteini vezetõ jegyzete következik."[21]
A levél szövegében és az esemény leírásában több ellentmondást fedezhetünk föl, több kérdés is felmerül.
Az öreg parasztasszony csábítóként való bemutatása talán csak a császár humorát dicséri.
A görög felolvasóról, Rhoussos Rhoussopoulosról a cikkben nem esik szó.
Ma már nem tudjuk megállapítani, hogy a királyné az éjszakai pihenõ után lefelé vagy felfelé indult? Már elõzõleg is elõfordult többször, hogy Erzsébet és kísérete ilyen hegyi gunyhókban éjszakázott, hogy hajnalban a napfelkelte a csúcson találhassa.
A vendéglátó két palotahölgyrõl és egy udvari tanácsosról beszél. Ki lehet a másik hölgy Mikes grófnõ mellett?
Ezekhez az eltérésekhez még azt is ide sorolhatjuk, hogy a királyné halála után a Képes Családi Lapokban megjelent visszaemlékezés a 80-as évek végére datálja ezt a kirándulást, amit õfelsége Mailáth grófnõvel tett meg. Õ azonban ekkor már nem volt udvarhölgy, amit nagyon sajnált, ez levelébõl is kitûnik. Különbség még az is, hogy az író szerint Erzsébet megkérte Mailáth Saroltát, hogy írja be a nevét a vendégkönyvbe, de mivel õ csak az osztrák császárné megnevezést alkalmazta, ezt meglátva sajátkezûleg, magyar nyelven írta be a magyar királyné titulust.[22]
A két aláírást megfigyelve azonban biztos, hogy mindegyik Erzsébettõl való, az õ jellegzetes írásképét mutatja a német és a magyar sor is.